У сучасному світі наукова діяльність є не лише шляхом до нових знань, але й вагомим фактором у формуванні міжнародних кар'єрних можливостей. Для багатьох науковців, які прагнуть працювати у Сполучених Штатах Америки, віза EB-1 стає ключем до досягнення цих амбіцій. Ця віза, призначена для осіб з видатними здібностями, включаючи науковців,...
Шлях до науки: нові вимоги до вступу в аспірантуру в 2024 році
У світі науки й освіти зміни неухильно прогресують, відображаючи сучасні вимоги й тенденції. Аспірантура, як важлива ступінь наукового зростання, не залишається осторонь цих трансформацій.
У 2024 році нові правила прийому в аспірантуру відкривають перед амбіційними дослідниками та молодими вченими нові можливості й виклики. Давайте розглянемо, які зміни відбулися у вступному процесі до аспірантури й як вони впливають на майбутнє наукової кар'єри студентів.
Верховна Рада України 08 листопада 2023 року 285 голосами прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підсумкової атестації та вступної кампанії 2024 року» (далі – Закон). Закон набрав чинності 27 грудня 2023 року.
Абзацом другим підпункту 1 пункту 1 розділу І Закону передбачено, що у 2024 році прийом на навчання для здобуття вищої освіти здійснюється в особливому порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки, без дотримання вимог Закону України «Про вищу освіту».
Таким чином, відповідно до Закону, прийом на навчання для здобуття у 2024 році вищої освіти на будь-якому рівні може здійснюватися виключно після набрання чинності Порядку прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2024 році (далі – Порядок прийому 2024).
На виконання вимоги Закону Міністерство освіти і науки України (далі – МОН) розробило проєкт Порядку прийому 2024 та розмістило його для громадського обговорення на офіційному веб-сайті. Пропозиції до проєкту Порядку прийому 2024 приймаються у формі порівняльної таблиці до 31 січня 2024 року.
Разом з тим, в абзаці другому речення другого пункту 1 розділу XV Порядку прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2023 році (далі – Порядок прийому 2023) передбачено, що правила прийому до аспірантури (ад'юнктури, творчої аспірантури, асистентури стажування) діють до набуття чинності Правил прийому на 2024 рік.
Таким чином, відповідно до вимог пункту 2 розділу ІІ «Перехідні положення» Закону, з метою приведення у відповідність до вимог чинного законодавства, МОН 11 січня 2024 року наказом No 24 затвердило зміни до Порядку прийому 2023. Згаданий наказ МОН зареєстровано в Міністерстві юстиції 12 січня 2024 року за No 73/41418.
Відповідно до пункту 1 розділу XV Порядку прийому 2023, правила прийому затверджуються вченою (педагогічною) радою закладу вищої освіти та вносяться до ЄДЕБО і діють до 31 грудня 2023 року.
Згідно з пунктом 3 розділу XV Порядку прийому 2023, правила прийому до аспірантури серед іншого визначають строки подання документів та строки вступних випробувань.
У 2024 році вступ студентів до аспірантури відбуватиметься через конкурсні випробування, зокрема з іноземної мови.
Офіціний сайт МОН України: https://mon.gov.ua/ua
Для вступу необхідно надати результати Єдиного вступного іспиту (ЄВІ) за 2023 або 2024 рік. Водночас оцінка за іноземну мову має бути не менше ніж 130 балів. А на тесті загальної навчальної компетентності (ТЗНК) необхідно набрати не менше ніж 100 балів.
Результати ЄВІ будуть автоматично внесені до вашої картки в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (ЄДЕБО).
Дізнатись календар, програми та єдині вступні форми як для вступників магістратури, так і аспірантури можна на сайті УЦОЯО: https://testportal.gov.ua/.
Також, Український центр оцінювання якості освіти (УЦОЯО) затвердив загальні характеристики тестів ЄВІ: кількість завдань, форми тестових завдань, час, відведений на їх виконання та схеми нарахування балів. Детальніше можна ознайомитись за посиланням:
https://testportal.gov.ua/yedynyj-vstupnyj-ispyt-2/
Хто може не складати іспит з іноземної мови?
У випадку, якщо ви вже маєте міжнародний сертифікат з іноземної мови на рівні B2 чи вище (наприклад, TOEFL, IELTS, Cambridge English, TestDaF, DELF, DALF), то складати іспит з іноземної мови не потрібно. Зазначені сертифікати розглядаються як еквівалент вступного іспиту з іноземної мови на найвищий бал. Інформацію про міжнародний сертифікат також буде внесено до ЄДЕБО.
Замовте наші послуги
Будь ласка, заповніть деталі форми і ми зв'яжемося з вами якнайшвидше.
Останні статті в блозі
Віза O-1 для науковців: основні вимоги
У сучасному науковому світі міжнародна мобільність стає ключовим фактором для досягнення нових висот у кар'єрі. Для багатьох науковців США є країною, що пропонує унікальні можливості для розвитку та реалізації наукових проєктів. Однак, для того щоб працювати та жити в США, необхідно отримати відповідну візу. Віза O-1 є одна з найпривабливіших для...
Міжнародна публікація як крок до визнання
У сучасному академічному світі публікація наукових статей у престижних міжнародних виданнях є не просто бажаним, а часто необхідним кроком для викладачів і дослідників. Для українських науковців, зокрема, вихід на міжнародний рівень стає дедалі актуальнішим завданням у контексті глобалізації науки та підвищення вимог до якості освіти. Одними з...
Візуалізація даних у наукових статтях стала невід'ємною частиною ефективної комунікації результатів досліджень. У часи, коли інформаційне перевантаження стає нормою, науковці шукають нові способи зробити свої дані помітними та зрозумілими. З розвитком технологій методи візуалізації значно еволюціонували: від звичних графіків до інфографіки та...